Grant Kapitał Obrotowy od WARP – gdzie jest „wałek”?

Ogromne oburzenie w Wielkopolsce wywołał końcowy etap przyznawania grantów przez WARP na wsparcia w ramach programu „Dotacje na kapitał obrotowy”, który odbył się o godzinie 9.00 w dniu 24 sierpnia.

Nie będę pisał o co dokładnie chodziło, bo o tym możecie poczytać tutaj: https://gloswielkopolski.pl/nabor-na-granty-dla-wielkopolskich-przedsiebiorcow-skonczony-po-kilkudziesieciu-sekundach-przedsiebiorcy-ida-do-prokuratury/ar/c3-15142544

Gdzie ja dopatruję się ewentualnych nieprawidłowości, a może nawet celowego oszustwa? Czytajcie poniżej.

Dlaczego jedne boty były lepsze od innych? 

U mnie najwięcej niepokoju budziło info “Kliknięcie w link w trakcie naboru więcej niż 3 razy może spowodować jego zablokowanie.”. Trochę podświadomie zastanawiałem się co autor tego zdania miał na myśli. Po co w ogóle taka informacja? Z punktu widzenia IT jest to coś zupełnie bez sensu. Nie potrafiłem tego zrozumieć. Żałuję, że bardziej się nad tym nie zastanawiałem. Ostatecznie odczytałem ten komunikat błędnie: jako ostrzeżenie, że jeżeli kliknę więcej niż 3 razy to mój wniosek bezpowrotnie przepadnie. Nawet gdyby się załapał na dotację to kliknięcie czwarty raz sprawi, że mi go jednak wyrzucą. 

Podejrzewam, że większość odebrała to w ten sposób co ja? Takie rozumowanie było niepoprawne.. Należało rozumieć to bardziej dosłownie, tj. po trzech udanych kliknięciach (nieważne czy się załapałeś czy nie) Twój link (a nie wniosek) zostanie zablokowany. Blokada linka nie miałaby żadnego znaczenia na proces weryfikacji. 

Oczywiście żadnych blokad nie było, niektórzy klikali po 10 razy i nic się nie działo. To już wiemy. 

Dlatego właśnie jedne boty miały większą skuteczność, a inne mniejszą. Podejrzewam, że jedne boty wysyłały z różnych serwerów kliknięcie w link już od 8.50 co jedną milisekundę, albo i częściej, a ich twórcy doskonale wiedzieli, że nic nie zostanie zablokowane. Inne boty wykonały jedno, dwa lub trzy kliknięcia o godzinie 9.00.00.01 więc ich “celność” była znikoma. 

Dzięki takiej strategii “złe” boty wykorzystały 99% ruchu, a “uczciwe” boty i manualni userzy to tylko 1% obciążenia serwera. Jeżeli serwer przy dużym ruchu faktycznie przepuszczał losowo to 99 razy na 100 przydzielał dotację “złym” botom. 

Gdzie jest wałek?

Kto miał wiedzieć to wiedział, że blokad żadnych nie będzie. A kto nie wiedział to grzecznie klikał tylko max 3 razy. 

Czy tak było faktycznie? Wysłałem wniosek o informację publiczną z prośbą o udostępnienie logów serwera i ilości linków, które zostały zablokowane ze względu na wielokrotne kliknięcia. Może uda się na podstawie tych danych jakieś wnioski wyciągnąć. 

Czy w takiej sytuacji można uznać, że info o możliwości trzykrotnego kliknięcia link było wprowadzeniem nas w błąd? Czy może nawet było celowym wprowadzeniem w błąd? 

Tymczasem dołączajcie do jutrzejszego protestu i wspólnego podpisywania zawiadomienia do prokuratury. 4.5 2 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x